دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4257
تعداد نوشته ها : 7
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
محمد رضا ربيعي نژاد


روز چهارم ماه رمضان هم تمام شد و وارد روز پنجم شدیم و هر یک از ما چهار روز روزه گرفتیم ولی روزه داریم تا روزه .

در روزه گرفتن هر روزه داری از نظر من دو حالت وجود دارد یک - حالت ظاهری روزه داری دو - حالت باطنی روزه داری که مراد خداوند از گرفتن روزه نیز همین حالت دوم است و وصول به مقام تقوا نیز در دومی - یعنی روزه ی باطنی - نهفته است .

و اما شرح روزه ی ظاهری و روزه ی باطنی : روزه ی ظاهری آن است که هر فرد از سحر که سحری می خورد تا وقت افطار لب به طعام نزند . که در این حالت این گرسنگی ممکن است فرد را از لحاظ ظاهر ضعیف ، گرسنه و تشنه کند اما فرد در باطن روزه دار نیست و همچون ماه های دیگر سال به کارهای خلاف و - خدای نکرده - معصیت ها ادامه می دهد و بهره اش از این ماه فقط لب های خشک و شکم گرسنه است . البته اگر هر فردی اراده کند می تواند معصیت ها و خطاها را در این ماه خیلی زودتر از ماه های دیگر ترک کند و آثار زیان بار آن ها را از بین ببرد خصوصاً که یکی از فلسفه های این ماه هم همین است و خدای متعال منتظر فرصت است تا بندگان خود را عفو کند ( باور کنید اغراق نمی کنم و خداوند به بازگشت من و شما به سوی خود مشتاق است . )

بر خلاف حالت اول حالت دوم حالتی است که فرد به خاطر خدا یک ماه تمامی گناهان و معصیت ها را کنار می گذارد و این ماه مبارک پلی برای بازگشت به فطرت از دست رفته اش می باشد که به وسیله ی هواهای نفسانی و شهوات از بین رفته است ( در فردی که قبل از این ماه دچار معصیت و خطا بوده ) . ولی در فردی که در تمامی اوقات زندگی اش خدا را ناظر می دیده و در برابر وسوسه های شیاطین و طغیان شهوات خود را به خدا می سپرده ، این ماه اکسیری است که نقره اش را تبدیل به طلا می کند ! و به فرموده ی خدای متعال : " والذین اهتدوا زادهم هدى "

از خدا می خواهم که من و همه ی مسلمانان را از طیف دوم قرار دهد .


سید علی حسینی

زیر مجموعه ی دست نوشته ها

 

 

 


دسته ها :
چهارشنبه چهارم 6 1388
X