دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4520
تعداد نوشته ها : 7
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
محمد رضا ربيعي نژاد

                                           

                                          

                                          

 

برداشت اول : مقدمه ای به کوتاهی سایت ویکی پدیا

 

عجب سایت عجیب و غریبی است این ویکی پدیا می پرسید چرا ؟ خب حالا فعلاً این مقدمه را بخوانید تا بعد برایتان بگویم که چرا .

"حاج شیخ محمد تقی بهلول معروف به بهلول گنابادی فرزندشیخ نظام الدین و نوه ی شیخ زین الدین در سال هزار و دویست و نود و هفت قمری دربیلند به دنیا آمد .در هشت سالگی قرآن را حفظ کرد و در پهارده سالگی منبر می رفت در سال هزار و سیصد و چهارده هجری شمسی که رضا شاه تصمیم به ممنوع کردن حجاب گرفت وی در مسجد گوهرشاد بر منبر رفته و با این کار شاه مخالفت کرد . در این زمان پلیس به مسجد حمله کرد و تعداد زیادی کشته شدند ولی بهلول جان سالم بدر برد و پس از آن به افغانستان فرار کرده و چند سالی در آنجا بود . پس از بازگشت به ایران فعالیت سیاسی نداشت و در صد و پنجاه سالگی درگذشت و در نزدیکی بیلند مدفون شد ."

این بود توضیحات محدود سایت معروف ویکی پدیا راجع به عارف و علامه ای گرانقدر به نام بهلول گنابادی .

حالا شما اگر دوست داشتید می توانید زندگی نامه ی تخصصی و نیمه تخصصی و...! کسانی مثل مایکل جکسون ، آنجلینا جولی و سایر سوسول های هالیوودی و بالیوودی را در این سایت در حدود حداقل یک صحفه ی کامل ملاحظه کنید . خب در این مقاله من می خواهم با کمک گرفتن از سایت بهلول برایتان یک مطلب درست و کامل راجع به این بزرگوار تهیه کنم ...

 

برداشت دوم : ویژگی های شخصیتی 

 

 حافظ کل قرآن کریم

مسلط به فقه اهل سنت

خادم صادق مخلوقات خدا

مجتهد و مسلط به ادبیات عرب

اعجوبه ای در کوهنوردی و شنا

علامه ای در پیکری نحیف و لاغر

روح بزرگ و قلب پر از مهر و تلاش

حضور هشت ساله در دفاع مقدس

الگوی صفا ، صمیمیت ، صبر ، استقامت

سابقه ی تدریس در دانشگاه الازهر مصر

نقش آفرین قیام تاریخی مسجد گوهرشاد

نخبة   الاتقیاء   الورعین ( یک متقی واقعی )

تحمل سی و شش سال اسارت و دوری از وطن

اهل ذوق و ادب و دارای دویست هزار بیت شعر

اسوه ی ساده زیستی و تمام داراییش لباس تن او

مرغ  ملکوت  سحرها ( شب زنده داری در سحرها )

خواب ، خوراک و استراحت اسیر او نه او اسیر آن ها !

 

برداشت سوم : نظر بزرگان درباره ی ایشان

 

مقام معظم رهبری :

ایشان (شیخ بهلول) حق بزرگی بر گردن انقلاب دارند. آقای شیخ محمدتقی بهلول رحمةالله‌علیه بنده‌ی صالح و مجاهد و پرهیزگار که عمر طولانی و پرماجرای خود را یکسره با مجاهدت و تلاش گذرانید، یکی از شگفتیهای روزگار ما بود. هفتادسال پیش در ماجرای خونین مسجد گوهرشاد، زبان گویای ستمدیدگان وحق‌طلبان شد و آماج کینه‌ی حکومت سرکوبگر پهلوی گشت . بیست‌وپنج سال مظلومانه در اسارت حکومت ظالم دیگری انواع رنجها و آزارها را تحمّل کرد .

پس از آن سال ها در مصر و عراق ندای مظلومیت ملت ایران را از رسانه‌ها به گوش مسلمانان رسانید . سالها پس از آن در ایران بی‌هیچ پاداش و توقعی به هدایت دینی مردم پرداخت . در سالهای دفاع مقدس همه‌جا دلهای جوان و نورانی رزمندگان را از فیض بیان رسا و صادقانه‌ی خود نشاط و شادابی بخشید، نودسال از یک قرن عمر خود را به خدمت به مردم و عبادت خداوند گذرانید . زهد و وارستگی او، تحّرک و تلاش بی‌وقفه‌ی پیکر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه‌ی بی‌نظیر او، دهان همیشه صائم او، غذا و لباس و منش فقیرانه‌ی او، شجاعت و فصاحت و ویژگیهای اخلاقی برجسته‌ی او، از این مؤمنِ صادق، انسانی استثنائی ساخته بود.

 

موّرخ و محقق معاصر استاد علی دوانی :

در نجف بعد از آزاد شدن ایشان در زندان به ملاقاتشان رفتیم... بهلول خوابیده بود و با ورود ما بیدار شد شیخی واقعاً بهلول وار ، لاغر اندام و پیرمردی شاد و با نشاط... در آن زمان واقعاً واعظی معروف و دارای حافظه ای نیرومند و بیانی نافذ و شهامتی کم نظیر و از لحاظ زندگی به تمام معنی وارسته  و زاهد بوده و هنوز  نیز هست...

 

حضرت آیت الله خز علی ( حافظ قرآن و نهج البلاغه ) :

...این یک بهلول دیوانه نما  و بهلول گرانقدری که در میان ما است و از دیر زمان آوازه اش در میان ما پیچیده ، از قسم دوم است بهلول با شیوۀ خاصی؛ زندگی ساده ؛ خوراک ساده ؛ پوشش ساده ؛ حرکت و جنبش  فراوان ؛ پیاده روی در راههای دور با سن بسیار بالا ؛ حضور ذهن فوق العاده ؛ حفظ قرآن ؛ حفظ  اشعار فراوان ؛ شوخ ؛ مزّاح ؛ جواب های کوبنده ؛ علاقه به اهل بیت ؛ تحمل مشقات طاقت فرسا در راه دین؛ شکیبایی و پذیرش سی سال زندان. کافی است او را یک بار ببینی ، اگر نه یکباربه سرگذشتش مرور کنی ، باشد که از این قید و بندها ، از این قل و زنجیر ها، خلاصی حاصل شود و توجّه بیشتر به عالم معنی دست دهد .

 

حضرت آیت الله امجد ( استاد حوزه و دانشگاه ) :

ایشان یک انسان وارسته ایست ، توکل عجیبی دارد ، او یک انسان عتیقه است،چراکه عتیقه جات معمولاً کم یاب و قیمتی هستند ، او هم کم یاب است و هم قیمتی .

    

برداشت چهارم : داستان های کوتاه از زندگی بهلول

 

چه کنیم که امام زمان را ببینیم ؟

از ایشان سوال شد که چه وقت می شود خدمت امام زمان مشرف شد ؟ فرمودند که : با تقوا باشید هر وقت بین شما و حضرت سنخیت باشد . سپس فرمودند که دیدن امام زمان مهم نیست مهم این است که او ما را ببیند خیلی ها هم علی (ع) را دیدند اما دشمن او شدند . اگر کاری کردیم که نظر ایشان را جلب کنیم آن ارزش دارد .

 

 

خیر دنیا و آخرت با نماز شب

معظم له می فرمودند : نماز شب خیر دنیا و آخرت دارد وقتی می گوییم بخوانید دلیل هم دارد که خیر دارد مثلاً زمانی که ما در مدرسه ی فیضیه با رفقا درس می خواندیم روزگار ما خیلی به سختی می گذشت یک سال که نیمه ی شعبان مصادف با زمستان بود و هوا به حدی سرد بود که آب در چند ثانیه یخ می زد در مجلس جشنی که به مناسبت میلاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه تشکیل شده بود شرکت کردم و وقتی به مدرسه برگشتم در مدرسه و حرم بسته بود و هوا هم خیلی سرد ، و ما هم از طرفی مقیّد به خواندن نماز شب بودیم لذا جلوی در حرم آمدم وشروع به نماز خواندن کردم نماز که تمام شد یک مرد ترک زبان جلو آمد و پرسید حرم کی باز می شود ؟ گفتم یکی دو ساعت دیگر گفت : دوستان من منتظرند باید بروم شما لطف بفرمایید این شمع ها را بگیرید و هرشب جاهایی از حرم که تاریک است از طرف من روشن کنید . من شمع ها را گرفتم و بعد از آن شخصی مقداری پول به من داد و رفت.

وقتی من توجه کردم دیدم پانصد تومان – که در آن زمان مبلغ قابل توجهی بود – به من داده است که با آن پانصد تومان بسیاری از مشکلات ما حل شد . بله ، این نمونه ای از خیر دنیا و آخرت نماز شب است .

 

 

تواضع و همدردی

حاج آقای بهلول می فرمودند : زمانی در مشهد به منزل یکی از آشنایان رفتم اتفاقاً شبی بارانی بود و خانمش هم زایمان کرده بود و چند تا بچه آورده بود و شوهرش هم در منزل نبود متوجه شدمحالش مساعد نیست . به او گفتم : شما بخوابید من از بچه ها مراقبت می کنم او که خوابید نصف شب دیدم بچه ها خیلی گریه می کنند فهمیدم خودشان را کثیف کرده اند آمدو داخل حیاط که کهنه را بیاورم و آن ها را پاک کنم اما متاسفانه باران آمده و همه ی آن ها را خیس کرده بود به داخل اتاق آمدم و عبای خود را چهار تکه کردم و به وسیله ی آن ها بچه ها را تمیز کردم و آن ها را قنداق نمودم .

اذان صبح که به طرف حرم حضرت رضا (ع) حرکت می کردم سگ هایی دور مرا گرفتند .

مشغول طرد سگ ها بودم که سیدی آمد و سگ ها را دفع کرد و به من گفت : کسی که تا صبح بچه های ما را مراقبت کرده ، ما قادر نیستیم چهر تا سگ را از او دور کنیم ! و بعد هم غیب شد . 

 

 

عشق به امام در شعرهای ایشان

معظم له اشعار زیادی به وزن شاهنامه در مدح امام در دیوان "خمینی نامه" سروده اند . این دیوان با حمد و ثنای الهی آغاز و با نعت رسول اکرم (ص) ادامه می یابد ایشان هدف خود را از سرودن این دیوان اینگونه بیان می کنند :

 

پس از حمد حق و درود رسول

ثناء همه خاندان بتول

 مرا هست مقصود در کتاب

بیان کردن قصه ی انقلاب

 

برداشت پنجم : کرامات

 

یک پیشگویی و تحقق آن

بعد از حمله خونین مسجد الحرام و بسته شدن راه حج کی از روحانیان بیت رهبری به ایشان می فرماید جناب شیخ ، گفته اند شما مستجاب الدعوه هستید دعا کنید که فهد بمیرد و راه حج باز گردد ایشان با تبّسم فرمودند هر وقت من بمیرم فهد هم خواهد مرد ودقیقاً این امر اتّفاق افتاد وهمزمان با ارتحال علامه شیخ بهلول ، فهد نیز فوت کرد .

 

برکت شیخ

حضرت شیخ چندین سفر به درود مشرف شده بودند که دو سفر آن مواجه با خشکسالی بود که معظم له دعا فرمودند که : یک سفر در اثنای منبر باران شروع به باریدن کرد و یک سفر دیگر نیمه همان شب باران زیادی بارید وکسانی که در محضر شیخ  در مسجد بودند این را از کرامات شیخ  می دانستند .

 

شفای مرض

افرادی ازایشان التماس دعا می گرفتند ویا دعایی را از ایشان تقاضا میکردند و یا آب و چیز دیگر تبرک می کردند و به مریض می دادند و الحمدالله چنانچه بعداً  عده ای اهل ایمان حکا یت کردنده اند آثار خوبی داشته است . یکی از آن موارد مریض سختی بود که با قند  تبرک جناب شیخ شفا پیدا کردند الحمد الله بعد از گذشت چند سال تا کنون اثری از بیماری در وی پیدا نشده است .سید علی حسینی

زیر مجموعه ی معرفی مشاهیر

منابع : سایت ویکی پدیا - سایت بهلول - عکس از : گناباد نیوز

 

 

 

 

دسته ها :
جمعه سیم 5 1388
X